• Protidrogová prevencia

•   V ZŠ Milošová u Prívary 477,Čadca sa budú realizovať odborne garantované i preventívne programy v súlade s Národným programom boja proti drogám a koncepciou prevencie drogových závislosti, náš plán práce sa opiera aj o dokument: Východiská v tvorbe stratégie školy v prevencii rizikového správania detí a žiakov, ktorého autorkou je PhDr. Ľubica Bizíková

Plán práce v oblasti protidrogovej prevencie zároveň vychádza z plánu práce školy, v ktorom sa v tejto oblasti ukladá: vo všetkých ročníkoch priebežne sledovať žiakov a prostredníctvom vhodného učiva ich viesť k prevencii proti užívaniu drog a eliminovať nežiaduce návyky. Túto problematiku zapracovať do časovo- tematických plánov, plánov triedneho učiteľa a plánu výchovného poradcu

Naša činnosť v tejto oblasti je prispôsobená veku a osobitosti žiakov. Pozornosť je venovaná najmä žiakom z ohrozeného sociálne slabšieho prostredia, u ktorých je predpoklad zvýšeného rizika vzniku drogovej závislosti.Veľký dôraz sa kladie na spoluprácu s rodičmi, včas ich informujeme a zároveň im poskytujeme poradenské služby formou rozhovoru na triednych schôdzkach.Vo výchovno – vyučovacom procese využívame overené a odborné preventívne programy ako sú Cesta, Panda, Kým nie je neskoro, Škola bez alkoholu, cigariet a iných drog.Tejto problematike venuje pozornosť v učive : Ľudské telo, Výživa, Zdravý životný štýl, Nenič svoje múdre telo.  Často  využívame odbornú literatúru, časopisy, besedy, videokazety a skúsenosti z iných škôl. Vyučujúce sa zúčastňujú seminárov, prednášok k danej problematike a poznatky využívajú vo svojej praxi.

Práca sa nám darí, doteraz sa nevyskytli žiadne problémy ani skúseností s užívaním drog. Nezanedbateľná je aj skutočnosť, že sme prímestskou školou a negatívne vplyvy veľkých škôl sú mimo nás. Samozrejme, že nemôžeme tvrdiť, že tieto vplyvy nemôžu preniknúť i k nám.