• Environmentálna výchova

•

Cieľom environmentálnej výchovy je vychovávať a vzdelávať žiakov citlivých a vnímavých k problémom životného prostredia, schopných konať v prospech kvality života a životného prostredia. Environmentálna výchova je súčasťou obsahu jednotlivých učebných predmetov, v tematických plánoch je vyznačená ako výchovná zložka. Je zaradená do ŠkVP ako prierezová téma.

Témy sú v súlade s odporúčanými témami MŠ SR v Environmentálnom minime schválenom 15.4. 1996, záväznom pre všetkých učiteľov základných a stredných škôl.

Program environmentálnej výchovy zahŕňa konkrétne úlohy, ktoré sú zacielené na základné súčasti rozvoja osobnosti žiakov:

• úroveň vedomostí
          • rozvoj zručností
          • utváranie postoj

Tento projekt vznikol v roku 1995. Ciele a úlohy projektu sú v súlade s plánom hlavných úloh školy. Environmentálna výchova sa prelína celým vyučovacím procesom, ale podrobnejšie sa jednotlivé témy preberajú v predmete prírodoveda.

Žiaci si prehlbujú vedomosti o zdraví, zdravom spôsobe života, získavajú poznatky o prírode, planéte Zem,  jej ochrane i rôznych problémoch, ktoré sa v prírode a na Zemi vyskytujú.  Počas školského roka máme viacero zaujímavých akcií, zameraných na ochranu životného prostredia. Tu si žiaci preveria svoje nielen vedomosti o prírode a ekológii, ale i praktické zručnosti.

Procesy utvárania osobnosti žiakov sa opierajú o tieto základne princípy:

• učiť žiakov o životnom prostredí,
          • vychovávať žiakov prostredníctvom životného prostredia
          • vychovávať žiakov pre životné prostredie

Výchova detí sa realizuje v zmysle etických princípov. Vzťahy medzi žiakmi, ale aj medi žiakmi a zamestnancami školy sú otvorené a úprimné.

HLAVNÉ ÚLOHY

• utváranie postojov v environmentálnej problematike vo všetkých predmetoch
          • zapájanie žiakov do súťaží a rôznych aktivít v environmentálnej oblasti
          • vedenie žiakov k zdravému životnému štýlu