• Ako pripraviť dieťa na vstup do školy?

        • Škola. Pre prváčikov veľká neznáma, na ktorú sa tešia a zároveň z nej majú tak trochu i obavy. Nech sa budete snažiť svoje dieťa akokoľvek pripraviť na nával školských povinností, je možné, že bude ich množstvom zaskočené.

          Zmení sa im celý svet.

           Škôlkarovi sa nástupom do školy zmení celý svet. Z hravej škôlky, kde sa hralo s kamarátmi, poobede spalo a neskôr sa hralo na školskom dvore, sa zrazu ocitne v školskej lavici, kde bude musieť celý deň sedieť a prechádzať sa len cez prestávky. Namiesto hrania bude musieť počúvať učiteľku, doma nebude oddychovať, ale robiť si domáce úlohy. Napísať prvé písmeno, prečítať prvé slovo, sústrediť sa na to, čo učiteľka hovorí – je veľa vecí, ktoré bude musieť prváčik zvládnuť.

                                                                                                         

          Ako pripraviť deti na školu?

          Niektorí rodičia sa snažia svoje deti na školu pripraviť, a učia sa s nim už pred nástupom do školy. Doma s budúcim prváčikom denne trávia aj hodinku času nad pracovnými zošitmi, učia svoju ratolesť písmenká, základné počty. Ďalší rodičia ale oponujú, že to je predsa prácou školy a nechcú dieťa učením stresovať. Kto z nich má pravdu? Rodičia, ktorí sú za to, aby sa deti učili už pred vstupom do školy, argumentujú slovami, že budú mať v škole menšie problémy stíhať učivo, a tiež budú pripravené na statickú prácu v lavici. Odporcovia učenia dieťaťa ešte pred školu zase hovoria, že ak sa dieťa základy učiva naučí doma, v škole sa bude nudiť. Apropó, a čo ho vlastne potom budú učitelia učiť, keď už bude poznať písmenká a číslice?

           

          Deti doma čítať neučte.

          Nie je potrebné pripravovať deti na školu v domácom prostredí. „Dôvody sú jednoduché. Rodič nie je pedagóg a často naučí dieťa nesprávnym návykom pri čítaní či písaní, nesleduje detaily, ktoré si všíma profesionál. Neovláda metodiku ani nepozná najnovšie trendy. Čítanie to je aj práca s hlasom, dychom, písanie zase súvisí s rozvojom jemnej motoriky, začína vždy rozcvičením a podobne. „Rodičia tieto časti určite vynechávajú. O to ťažšia je pozícia pedagóga, ktorý sa často aj márne snaží napraviť uvedené chyby. Dieťa slabo motivované môže získať až averziu voči škole. Je však iné, ak sa dieťa samo učí poznávať písmenká, vtedy by mu v tom rodič nemal brániť.

           

          Odpovedajte deťom na otázky         

          Ako teda prváčika na školu čo najlepšie pripraviť? Doporučujeme s deťmi veľa kresliť, pozorovať svet okolo seba a odpovedať im na všetky všetečné otázky. Pre rozvoj jemnej motoriky majstrovať z papiera či iných materiálov (skladať, strihať, lepiť) alebo hrať Mikádo. Po nástupe do školy si treba nájsť s dieťaťom pravidelný čas, v ktorom sa budú učiť, a pomôcť mu aspoň v začiatkoch  s domácimi úlohami. Učitelia však nedoporučujú rodičom, aby deťom hovorili, čo majú robiť, ale pokúsili sa nechať ich pracovať samostatne – pomôcť im treba len vtedy, ak si s úlohou nevedia rady. Ak budete za dieťa robiť všetko vy, ľahko si na to zvykne a bude od vás pomoc pri úlohách vyžadovať pravidelne až do vyššieho veku.

          Naše tipy:

          Minimálne v prvom školskom roku je potrebné podať deťom pri učení pomocnú ruku.

          Je málo detí, ktoré zvládnu prvý rok bez pomoci, pretože tempo výuky je naozaj vysoké.

           

           

          Pomáhajte preto deťom s úlohami, precvičujte s nimi písmenká v bežnom živote . 

          Hľadajte vybrané písmená v nápisoch na budovách, Dajte dieťaťu zakrúžkovať všetky „áčka“ v novinovom článku.

          Kúpte mu zaujímavú knižku, v ktorej budete spoločne čítať.

           

           

          Povzbudzujte dieťa, aby sa pri prvých problémoch nevzdalo, náročný je najmä prvý polrok,

          potom by si už dieťa na školské tempo malo pomaly zvyknúť.

          Namiesto kriku, nútenia do úloh, sa mu snažte učenie čo najviac spríjemniť a učiť ho hravou formou.

           

           

          Ak si nájdete pravidelnú polhodinku na učenie každý deň v tom istom čase, podarí sa vám v dieťati vybudovať návyk, čoje pre ďalšie učenie veľmi dôležité.

           

           

          Na učenie vyberte miesto, kde nevládne ruch a dieťa nerozptyľujú ostatní členovia rodiny, televízor alebo iné vzruchy, ktoré by mohli dieťa rozptýliť. 

           

           

              DRŽÍME VÁM PALCE!

            

    • Kontakty

      • Základná škola Milošová u Prívary 477
      • 041 433 90 43
      • Milošová u Prívary 477, 02201 Čadca Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje